Netikėta danties trauma gali įvykti bet kada: dirbant, ilsintis, aktyviai sportuojant ar mėgaujantis maistu. Nuskilęs dantis atrodo neestetiškai, kelia fizinį diskomfortą bei skausmą, o taip pat – rimtą grėsmę kaimyninių dantų ir visos burnos sveikatai.
Šiuolaikinė odontologija siūlo greitus ir efektyvius sprendimus danties skilimo atveju. Svarbiausia – nedelsti ir laiku kreiptis pagalbos.
Ši problema gresia dėl įvairių priežasčių: kramtant per kietus maisto produktus, patyrus traumą, esant netaisyklingam sąkandžiui ar griežimui dantimis (bruksizmui). Įtakos turi ir prasta burnos higiena, ėduonis ir mineralų trūkumas, pavyzdžiui, kalcio ar fosforo stoka.
Svarbu žinoti: suaugusieji gali greitai identifikuoti problemą, tuo tarpu vaikai – ne visada. Todėl labai svarbu, kad tėvai reguliariai apžiūrėtų vaiko burnos ertmę: net pieninio danties skilimas gali paveikti nuolatinių dantų augimą.
Ko nedaryti, jei dantis nuskilo?
Nuskilus dančiui, svarbu reaguoti greitai ir nedaryti šių klaidų:
Problemos ignoravimas. Net jei danties neskauda, jo skilimas gali būti gilesnis, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Neatidėliokite vizito pas gydytoją odontologą: uždelstas gydymas komplikuoja situaciją, padidina infekcijos riziką ir gali baigtis visišku danties praradimu.
Pažeistą dantį dirginančių produktų vartojimas. Venkite kieto, aštraus, saldaus ar labai karšto / šalto maisto. Tokie produktai gali sukelti papildomą skausmą pažeistai vietai. Maisto kramtymas su pažeistu dantimi gali lemti tolesnius pažeidimus.
Bandymas spręsti situaciją savarankiškai. Nors skilęs dantis gali kelti nemažai fizinio diskomforto, jokiu būdu nebandykite šlifuoti jo paviršiaus ar imtis kitų savarankiškų veiksmų. Dažna savigydos skilus dančiui pasekmė – sveikųjų audinių pažeidimai ir komplikacijos.
Jeigu negalite iškart kreiptis į gydytoją, laikinai išbandykite šias priemones:
Naudokite drungną druskos tirpalą (pusę arbatinio šaukštelio druskos stiklinei vandens) arba antiseptinį skalavimo skystį. Šie produktai turi antibakterinių savybių, padeda sumažinti infekcijos riziką ir pašalinti nešvarumus aplink pažeistą vietą.
Jeigu nuskilus dančiui, jo kraštas tapo aštrus ir kelia diskomfortą, belaukiant odontologo vizito aštrią vietą pabandykite uždengti naudojant specialų ortodontinį vašką (jį galima įsigyti vaistinėje). Dedant vašką ant danties paviršiaus, jis turėtų būti sausas: drėgmė mažins sukibimą, trukdys vaškui prilipti prie paviršiaus.
Kol laukiate odontologo vizito, venkite riešutų, kramtomosios gumos, kietų saldainių ar bet kokių kitų kietų ar lipnių maisto produktų. Jie gali įstrigti tarp dantų ar dar labiau dirginti / pažeisti nukentėjusią vietą. Rinkitės minkštą, lengvai kramtomą maistą, pavyzdžiui, sriubas, košes ar jogurtą.
Valykite dantis švelniu šepetėliu ir būkite atsargūs valant paviršių aplink pažeistą vietą. Po kiekvieno valgio naudokite tarpdančių siūlą ar šepetėlį, kad pašalintumėte maisto likučius, tačiau stenkitės nespausti tiesiai prie pažeisto danties. Taip pat verta praskalauti burną antiseptiniu skysčiu. Jis padės sumažinti bakterijų kiekį ir apsaugos pažeistą vietą nuo infekcijos.
Šios laikinos priemonės padės sumažinti diskomfortą ir apsaugos dantį, kol galėsite pasikonsultuoti su odontologu. Vis dėlto neatidėliokite vizito pas gydytoją – tik profesionali pagalba užtikrins ilgalaikę danties ir visos burnos ertmės apsaugą.
Pažeistas dantis (ypač, jeigu yra matomoje zonoje) paveikia šypsenos estetiką ir pasitikėjimą savimi. Gera žinia ta, kad pacientai gali rinktis įvairius atkūrimo metodus, kurie leidžia greitai atgauti natūralią dantų išvaizdą ir funkcionalumą.
Bene populiariausi pasirinkimai – estetinis plombavimas bei dantų laiminatės. Aptarkime jų panašumus ir skirtumus:
Tai viena populiariausių procedūrų priekinių dantų atkūrimui. Pasirinkus estetinį plombavimą, pažeistą dantį pavyksta atstatyti vos per vieną apsilankymą, todėl galima itin greitai džiaugtis nepriekaištingais rezultatais.
Procedūros eiga
Gydytojas parenka plombinę medžiagą, kurios spalva ir struktūra atitinka natūralų danties emalį.
Nuskilęs danties paviršius nuvalomas, paruošiamas ir užpildomas specialia plomba.
Galiausiai dantis poliruojamas, kad jis atrodytų natūraliai ir estetiškai.
Estetinio plombavimo privalumai:
Greitas ir neskausmingas procesas.
Estetinis plombavimas yra ekonomiškas pasirinkimas, lyginant su alternatyviomis procedūromis.
Natūrali atkurto danties išvaizda.
Plombavimo rezultatai džiugina apie 5 – 7 metus.
Estetinio plombavimo trūkumai:
Plombos greičiau nusidėvi ar pagelsta laikui bėgant.
Ši procedūra netinka esant dideliems, giluminiams dantų pažeidimams.
Tai plonos porceliano keraminės plokštelės, kurios klijuojamos ant priekinio danties paviršiaus, siekiant atkurti jo išvaizdą ir funkcijas.
Procedūros eiga
Nuimami dantų atspaudai. Pagal juos individualiai gaminamos dantų laminatės.
Danties priekinis sluoksnis švelniai nušlifuojamas, kad užtektų vietos laminatėms.
Paruošus dantis laminatėms, jos atsargiai klijuojamos ant paviršiaus.
Laminačių privalumai:
Ilgaamžiškumas – kokybiškos, tinkamai pritvirtintos ir prižiūrimos dantų laminatės tarnauja 10–15 metų.
Porceliano keramika pasižymi dideliu atsparumu pigmentinėms dėmėms ir nusidėvėjimui.
Laminatės gali būti pritaikomos tiek esant mažiems, tiek didesniems pažeidimams.
Laminačių trūkumai:
Procedūra yra brangesnė nei estetinis plombavimas.
Ruošiantis laminačių dėjimui, papildomai tenka pašalinti natūralią danties emalio dalį.
Nors laminatės ir plombavimas yra populiariausi metodai, tam tikrais atvejais gali būti taikomos ir kitos priemonės, pavyzdžiui, dantų vainikėliai. Jie naudojami didesniems pažeidimams atkurti, suteikia natūralų estetinį vaizdą ir yra labiau atsparūs.
Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad skilęs dantis yra tik estetinė problema, neatkūrus defekto, kyla įvairių rizikų paciento dantų ir burnos sveikatai:
Skausmas
Nuskilęs danties kraštelis neretai būna aštrus, todėl dirgina liežuvį, skruostus ar dantenas. Taip pat padidėja danties jautrumas šalčiui ir karščiui, todėl tampa itin sunku mėgautis maistu. Ilgainiui diskomfortas perauga į nuolatinį skausmą, todėl prastėja bendra paciento savijauta, darbingumas, produktyvumas.
Infekcijos rizika
Nuskilus danties paviršiui, bakterijos geba greičiau prasiskverbti į gilesnius danties sluoksnius. Padidėja uždegimų, skausmingų pūlinių ir kitų negalavimų rizika. Infekcijai išplitus, dažnai paveikiami aplinkiniai danties audiniai ir net sveikieji kaimyniniai dantys.
Sąkandžio aukščio pokyčiai
Pažeistas dantis dažnai praranda savo pradinę formą ir aukštį, todėl kitiems dantims tenka didesnis krūvis. Tai spartina jų nusidėvėjimą ir sukelia sąkandžio sužemėjimą. Ši būklė neigiamai paveikia sąkandžio padėtį, gali sukelti skausmą, įtampą žandikaulio srityje.
Estetinės problemos
Nuskilęs dantis neigiamai paveikia šypsenos harmoniją. Net nedidelis pažeidimas matomas kalbant ar šypsantis, todėl sumažėja paciento pasitikėjimas savimi, vengiama bendrauti, socializuotis.
Kramtymo ir virškinimo sunkumai
Nuskilęs dantis gali trukdyti tinkamai kramtyti maistą. Blogai susmulkintas maistas sunkiau virškinamas, organizmas blogiau įsisavina maistingąsias medžiagas, gali kilti virškinimo sutrikimų.
Jeigu dėl danties defekto pacientas ima vengti kramtyti tam tikra burnos puse, sveikieji dantys patiria didesnę apkrovą, sparčiau dėvisi ir tampa jautresni pažeidimams.
Gydytojai primena, kad nuskilęs dantis – tai ne tik estetinis, bet ir funkcinis burnos sveikatos klausimas. Delsimas veda į danties audinių uždegimus, infekciją, sąkandžio sutrikimus ir kitas sveikatos problemas, kurių sprendimas trunka ilgiau ir kainuoja daugiau.
Apsisaugoti nuo šios bėdos tikrai įmanoma. Svarbiausia – tinkamai rūpintis burnos higiena, laikytis subalansuotos mitybos ir pasirūpinti dantų apsauga rizikingose situacijose.
Burnos higiena ir sveika mityba
Rūpinkitės dantų sveikata: valykite dantis mažiausiai du kartus per dieną, naudokite švelnų dantų šepetėlį, bei dantų pastą su fluoru. Po valgio bei gėrimo burną praskalaukite vandeniu.
Nepamirškite kasdien naudoti tarpdančių siūlo arba tarpdančių šepetėlio. Šios priemonės padės pašalinti apnašą, susikaupusį tarpdančiuose, sunkiai pasiekiamose vietose.
Teikite dėmesį sveikai mitybai. Ribokite cukraus kiekį maiste: šis produktas skatina karieso atsiradimą ir silpnina dantis.
Net ir atidžiai prižiūrint dantis bei mitybą, svarbi profesionali dantų priežiūra. Planuokite profilaktinius apsilankymus pas gydytoją odontologą ir atlikite profesionalią burnos higieną 2 kartus per metus. Gydytojas anksti pastebės galimas problemas ir padės užkirsti kelią rimtesniems dantų pažeidimams.
Dantų apsauga sportuojant
Jeigu užsiimate kontaktiniu sportu ar kitomis aktyviomis veiklomis, danties skilimo rizika didesnė. Naudokite specialiai pritaikytas apsaugines kapas.
Individualios, pagal dantų atspaudus pagamintos apsauginės kapos nesukelia diskomforto, padeda apsaugoti dantis nuo skilimų ar lūžių, kurie gresia intensyviai sportuojant.
Reikia papildomos informacijos? Skambinkite +37066728833 arba palikite savo telefono numerį: